21 Mart 2019, Perşembe

AZERBAYCAN, STAR'DAN YILDA 850 MİLYON DOLAR BEKLİYOR..

17 Mart 2019, Pazar 15:57

     


KUZEYEGEHABER-Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcısı olma özelliğini taşıyan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Bakü’ye her yıl yüzlerce milyon dolarlık gelir yaratacak.

 

Azerbaycan Başbakanı Novruz Mammadov Bakanlar Kurulu toplantısında 2018 yılına özel değerlendirmelerde bulundu. Milletvekillerine yatırımlar ve gelirler hakkında bilgi veren Başbakan Mammadov, İzmir’in Aliağa ilçesinde Socar Türkiye'ye ait, Petkim Petro Kimya, Star Rafinerisi, Petlim ve Socar Power yatırımları hakkında bilgi verdi. Mammadov, “SOCAR’ın Star Rafinerisi her yıl Azerbaycan’a 850 milyon dolarlık kar getirecek” dedi.

 

"6.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM"

Mammadov, önümüzdeki 5 yılda bu rakamın hızla artacağını da vurguladı. Geçtiğimiz yılın sonunda test üretimine başlayan 6.5 milyar dolarlık yatırım değerine saihp Star Rafinerisi, Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılıyor.

 

Türkiye’nin ilk Stratejik Teşvik Belgesi alan şirketi de olan Star, 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip ve yılda 4.8 milyon ton dizel ve 1.6 milyon ton naftanın yanı sıra cari açığa önemli etki yapan jet yakıtı ve LPG’nin üretimini de gerçekleştirecek.

 

7 yılda tamamlanan rafineri, Türkiye’nin ithalat oranını dizelde yüzde 40, LPG’de ise yüzde 70’lere düşürecek. 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir Organize Sanayi Bölgesi ile aynı büyüklüğe sahip olan tesiste son noktada bin 100 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.. 
Son Eklenen Haberler