23 Mart 2019, Cumartesi

GENEL-İŞ EYLEMİ ERTELEDİ..

14 Ocak 2019, Pazartesi 02:39

     


KUZEYEGEHABER-İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketlerden İZENERJİ’de örgütlü bulunan DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesi'nin, toplu iş sözleşmesi (TİS) yetkisine itiraz edildi. 

 

Büyükşehir Belediyesi’nin İZSU, park ve bahçeler, mezarlıklar müdürlüğü, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 birimde örgütlü bulunan sendikanın, yeni dönemde yapmak istediği TİS kapsamına, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) sonrası taşerondan kadroya geçen işçileri de dahil etmesi nedeniyle yaptığı itiraz, sendika ile belediye arasında gerginlik yarattı. 

 

Sendika üyesi işçilerin, geçen Cuma yapılan itirazın geri çekilmemesi üzerine düzenlemek istediği eylem, polis müdahalesi ile son buldu. Polisin müdahalesinin ardından, sendikalı işçiler çalıştıkları birimlerde 2 saat boyunca iş bıraktı. ESHOT’a bağlı otobüsler de sefere çıkmadı.

 

Yaşanan gelişmelerin ardından Büyükşehir Belediyesi avukatlarıyla sendika avukatları bir araya gelerek bir mutabakat zaptı hazırladı. TİS yetkisine yapılan itirazın geri çekilmesi koşullarının yer aldığı mutabakat zaptı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sunulacak. 

 

Genel İş İzmir 2  No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, hazırlanan mutabakat nedeniyle, eylem ve etkinlikleri bir hafta süreyle ertelediklerini açıkladı. Daha önce, yarın iki saat süreye yapılacağı duyurulan iş bırakma eyleminin de yapılmayacağını söyleyen Yıldız, "Eğer Büyükşehir itirazını geri çekmezse, belirlediğimiz eylem ve etkinlikleri gelecek hafta içerisinde yapacağız" dedi..

İzmir'de sendikadan eylemi erteleme kararı ile ilgili görsel sonucu

  
Son Eklenen Haberler