23 Mart 2019, Cumartesi

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR YARINI İPLE ÇEKİYOR !

14 Ocak 2019, Pazartesi 15:33

     


KUZEYEGEHABER-CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, Türkiye'nin en büyük ve en dinamik sivil toplum hareketlerinden biri olan emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hazırladığı Kanun Teklifi, yarın (15 Ocak Salı) TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Ömer Fethi Gürer’in teklifinin yasalaşması halinde, prim gününü ve çalışma yılını tamamlayan herkes, yaşa bakılmaksızın emeklilik hakkını kazanmış olacak. 

 

Prim ve gün sayısını doldurduğu halde, 1999 yılında çıkarılan bir yasa gereği yaşa takılan emeklilerin sorunlarını her platforma gündeme getiren Gürer, bu kapsamdaki vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla, Kanun Teklifi hazırladı. 

 

Gürer, hazırladığı Kanun Teklifinde 1999 tarihinden önce işbaşı yapan SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve Emekli Sandığı mensubu herkesin emeklilikte yaşa takıldığını belirterek, “08.09.1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasa ülkemizde yürürlüğe girdikten sonra ilk defa geriye doğru işletilen bir yasa olarak vatandaşın hakkını gasp etmiştir. Bu gaspın sona ermesi gerekir” ifadelerini kullandı. 

 

Türkiye genelinde 1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırları uzatılan  binlerce kişinin mağdur edildiğine değinen Gürer, “Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sigorta prim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen emekli edilmemesi ülkenin kanayan bir yarası hâline gelmiştir” dedi. 

 

Emeklilikte yaşa takılanların Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil birçok yolla haklarını arama çabalarına girmelerine rağmen bir sonuç elde edemediğini ifade eden Gürer,  Prim günü dolanın yaşa takılmadan emekli olmasının genç işsizliği önlemek açısından da önemli olduğunu vurguladı. 

 

Gürer, “Vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile bu konuya çözüm üretilmesini, mağduriyetlerin giderilmesini ve dolaylı olarak genç işsizliğin önlenmesini amaçlamaktayız” dedi.

 

Her fırsatta emeklilikte yaşa takılanların sorununu gündeme getiren  Gürer, konuyla ilgili daha önce TBMM’de grubu bulunan diğer siyasi partilere mensup milletvekillerine de çağrıda bulunmuş ve bu sorunun Meclis aritmetiği gereği AKP’ye ihtiyaç duyulmadan da çözülebileceğine dikkat çekmişti. 

 

Yarın doğrudan TBMM’de gündeme gelecek Kanun Teklifinin saat 16.40’dan sonra görüşülüp oylanması bekleniyor. MHP'nin, Gürer'in hazırladığı kanun teklifine karşı takınacağı tutum ise merakla bekleniyor..

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve kalabalık 
Son Eklenen Haberler