19 Nisan 2019, Cuma

İKİNCİ BİR EMRE KADAR UÇUŞLARI DURDURULDU !

12 Şubat 2019, Salı 00:50

     


Dün, zorunlu iniş yapmaya çalışırken Çekmeköy'de bir sitenin içerisine askeri helikopterin düştüğünü ve maalesef 4 askerimizin şehit olduğunu hatırlıyoruz. 

 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından UH-1 tipi helikopter olduğu açıklanan bu askeri hava aracı, Amerika merkezli Bell firması tarafından üretildi.

 

Arama kurtarma, nakliye ve pilot eğitimleri görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanan UH-1'in iskelet yapısı Bell Model 204'e dayanıyor. Başarılı Bell helikopterlerinin öncüleri olan UH-1'ler İlk uçuşlarını 22 Ekim 1956'da yapmışken Amerikan Ordusu'na 1959'da girmiştir.

 

İlk olarak Vietnam Savaşı'nda kullanılmak üzere üretilen bu askeri helikopterin UH-1B modelinde kabin, 9 asker ve 3 sedye alabilecek şekilde düzenlenmiştir. Son üretimi 1976 yılında yapılan helikopterden toplamda 16 bin adet üretilmişken, bunların 5 bin adedi Vietnam Savaşı'nda kullanılamaz hale gelmiş ya da parçalanmıştır.

 

Amerikan Ordusu 2004 yılında elindeki bütün UH-1'leri UH-60 Blackhawk'lar ile değiştirmiş; elden çıkarılanlar da hava ambulansı ve eğitim amaçları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avusturya Ordusu da birkaç yıl önce UH-1 helikopterlerini emekliye ayırmıştır.

 

TSK da 2020 yılı sonuna kadar UH-1 helikopterlerinin tamamını envanterinden çıkartmayı, yerine yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve geçtiğimiz eylül ayında test uçuşlarına başlanan "T-625 Genel Maksat Helikopterlerini kullanmaya başlamayı hedefliyor. Aynı zamanda TSK'nın ikinci bir emre kadar UH-1'lerin uçuşlarını durdurduğuna da söyleyelim..

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler