19 Nisan 2019, Cuma

ARAÇ KULLANANLAR DİKKAT !, BU HABER SİZİN İÇİN..

12 Şubat 2019, Salı 14:27

     


KUZEYEGEHABER-Zorunlu Trafik Sigortası, kaza sonucunda diğer araçlara veya üçüncü şahıslara (karşı tarafa) verebileceğiniz zararlar için sizi teminata alan bir sigorta şekli. Ancak teminatların bir sınırı var.

 

Trafik sigortasında karşı tarafa vereceğiniz maddi zararın limiti araç başına 36 bin lira, kaza başına 72 bin lira. Ancak lüks veya birden fazla araca çarpabilirsiniz.

 

Ortalama yeni araç fiyatlarının 150-200 bin liraya çıktığı bu ortamda maddi hasarlı kazalarda, zorunlu trafik sigortası karşı tarafın masrafını karşılamada yeterli olmayabilir. Bu durumda imdada kasko yetişiyor. Kasko yaptırırken de ‘ihtiyari mali mesuliyet’ limitini 100 bin liranın üzerinde belirlemek önemli bir güvence sağlar.

 

İsteğe bağlı olan kasko sizin aracınızın yaşadığı kaza ve hasarları ayrıca karşı araca ya da kişiye gelen zararları kapsıyor. Hatta teminata göre yanınızdaki yolcuların sağlığıyla ilgili oluşan masrafları da karşılayabiliyor. Örneğin; bir kazada sizin karşı tarafa verdiğiniz zarar 50 bin TL olabilir. Trafik sigortasının üst limiti 36 bin TL olduğu için aradaki 14 bin liralık farkı cebinizden ödemeniz gerekir. Ama kasko poliçeniz varsa aradaki fark kaskodan karşılanır.

 

Bazı durumlarda kaskoyu bütçeniz karşılayamıyor olabilir ya da sigorta şirketi 10 yaş ve üzeri araçları kaskolamak istemeyebilir. bu durumda yeni bir ürün olan ‘Tamamlayıcı Trafik Sigortası’ devreye giriyor.. 
Son Eklenen Haberler