21 Mart 2019, Perşembe

BİLİRKİŞİLER, FOÇA DENİZ KİRLİLİĞİNDE DAVACILARI HAKLI BULDU..

12 Ocak 2019, Cumartesi 21:04

     


KUZEYEGEHABER-Geçen yıl, 29 Temmuzda Aliağa-Nemrut Körfezi Tavşan Adası açıklarında, Palau bayraklı Harrier adlı kuru yük gemisinden kaynaklanan ham petrol sızıntısı nedeniyle bölgede yaşanan çevre felaketinde mahkemece atanan bilirkişiler davacıları haklı buldu.

 

Ham petrol sızıntısına müdahalenin eksik ve geç gerçekleştirildiği, Harrier gemisinin sahibi ve acentesinin yaşanan olayda müşterek kusurlu olduğu belirtildi.  

 

Bilirkişi raporunda şu ayrıntılara yer verildi, “Temizlik çalışmaları geç başlamış, ekosistemin tüm unsurlarında telafi edilemeyecek zararlar meydana gelmiştir. Olaya müdahale eden kamu kurumlarımızın raporlarında çelişkiler vardır. 

 

Olayın sorumluluğunu üstlenen İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce yapılan konuya yönelik çalışmaların yeterli olduğunu gösterebilecek resmi bir belgeye ulaşılamamıştır.  Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 15.10.2018 tarihli yazılarında ve idarece hazırlanan 08.10.2018 tarihli tutanakta ‘gözle görülebilir kirlilik tespit edilemediği’ ibaresi bulunmaktadır. 

 

Böyle bir durumda su ve sediment örnekleri alınıp nicel analizlerin yapılması gerekirdi. Analiz sonuçlarına göre eğer değerler düşük ise böyle bir ibare bilimsel bir temele oturmuş olurdu..”

KÜLTÜR PLATFORMU
Cuma günü

Foça petrol faciası bilirkişi raporu

Görüntünün olası içeriği: yazı
Görüntünün olası içeriği: yazı
Görüntünün olası içeriği: yazı


 
Son Eklenen Haberler