19 Nisan 2019, Cuma

BÜYÜK MENDERES'İN BALIKLARI ; "OKSİJEN DÜŞMESİNDEN" ÖLMÜŞ !

11 Şubat 2019, Pazartesi 10:29

     


KUZEYEGEHABER-Aydın-Söke'de 2018 yılı mayıs ayında Büyük Menderes Nehri'ndeki toplu balık ölümleri ile ilgili soruşturma tamamlandı. 

 

Söke Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Söke Jandarma Komutanlığı'ndan gelen rapor doğrultusunda, 'toplu balık ölümlerinin sudaki oksijen miktarının düşmesinden kaynaklandığı' gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi.

 

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ile Sürücü'nün avukatı Gülru Bektaş Yıldırım ve Aydın Barosu, Büyük Menderes Nehri'nde geçtiğimiz yıl yaşanan toplu balık ölümlerinin nedeninin araştırılması için Söke Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Basında çıkan haberleri de ihbar kabul eden Başsavcılık,  Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Söke Jandarma Komutanlığı'ndan balık ölümlerinin nedeninin araştırılmasını istedi. 

 

Müdürlük ve Jandarma, yaptıkları araştırmalar sonunda hazırladıkları raporu  Söke Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu. Başsavcılık da gelen rapor doğrultusunda 'toplu balık ölümlerinin herhangi bir kişi veya iş yerinden kaynaklanan kirlilikten değil ani oksijen düşmesinden kaynaklandığını' belirterek, 2 Ocak günü takipsizlik kararı verdi.

 

DIŞ MÜDAHALE BELİRLENEMEDİ..

Başsavcılık tarafından taraflara tebliğ edilen kararda, "Balık ölümlerinin tahliye kanalında yosunlaşma, aşırı bitki gelişimi, sıcaklık artışı, sulamadan dönen zirai ilaç ve gübrelerin su sirkülasyonu olmaması, tahliye kanalında bileşen diğer kanallardan gelen suların tolere edilebilecek düzeyin üstünde kirliliğe sahip olması gibi çeşitli nedenlerle çözünmüş oksijen miktarının düşmüş olabileceği kanaatine varıldığı" yönünde rapor hazırlandığı bildirilerek, "Alınan raporlar ve dinlenen tanık beyanlarına göre balık ölümlerine dışarıdan herhangi bir müdahalenin veya kirliliğin sebep olmadığı, gece vakti yaşanan ani oksijen miktarındaki düşüşlerin sebep olduğu için kovuşturmaya yer yoktur" açıklaması yapıldı..

Büyük Menderes'teki toplu balık ölümleri soruşturmasında takipsizlik kararı ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler