23 Mart 2019, Cumartesi

BEYSÜLEN ; "EMEKLİYE NEDEN %10.20 ZAM VERİLDİ ? "

10 Ocak 2019, Perşembe 12:27

     


KUZEYEGEHABER-DİSK'e bağlı Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen emekliye yapılan %10.19'luk zamma yönelik açıklama yaptı. Hükümetin emeklilere yönelik politikalarını eleştiren Beysülen açıklamasında şunları söyledi ;

 

Sevgili emekliler; Hepiniz yaşadınız- biliyorsunuz, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin hemen ardında, kendisini derin bir ekonomik krizin içinde buldu.

 

Bu krizin etkisiyle, Türk Lirası hızla değer kaybetti ve 3.75 lira olan dolar 7.00 liraya kadar yükseldi. Elbette liranın bu değer kaybı, iğneden ipliğe herşeyin fiyatlarının hızla yükselmesine yol açtı. Bu fiyat artışı, içinde biz emeklilerinde olduğu, nüfusun  dar ve sabit gelirli büyük çoğunluğunun, günlük yaşamda kullandıkları mal ve hizmetleri satın almasını zorlaştırdı. 

 

Kısmende baskılanmayla yıllardır tek hanede tutulan enflasyon dizginlerinden boşalmışcasına, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında, önce %10'ları, sonrada %20'leri aşarak, Ekim ayı sonunda, %25.24oranıyla son 15 yılın rekorunu kırdı. 
Önceleri çok müdahale edilmeyen hatta yükselmesi tahrik edilen enflasyonun hızla yükselmesi sonucu, Ekim ayı sonu oranına göre 2019 yılında, harç ve vergiler, yeniden değerlenme oranı olarak, tespit edilen, %23,76  oranında artırıldı. 

 

Bu arada sebze  ve meyve üretiminin en üst seviyede olduğu yaz aylarında fiyat artışlarına müdahale etmeyen hükümet, enflasyonla topyekûn mücadele diye bir kampanya başlattı ve beyaz eşya, mobilya gibi milyonlarca emekçi için zorunlu tüketim ürünü olmayan bazı ürünlerden aldığı vergileri düşürdü. Amacı, toplumu yılın son iki ayında enflasyonun düşeceğine inandırmak olan bu kampanya sürerken, Hazine ve Maliye Bakanı, aldığımız tedbirlerle, enflasyon Kasım ve Aralık aylarında düşecek diyerek, yapılanların enflasyonu düşmüş göstermeye hazırlık olduğunu itiraf etmiş oldu. 


Peki enflasyon neden düşmeliydi. Çünkü milyonlarca emekli ile emekli dul ve yetim ile Kamu Çalışanı, 1 Ocak 2019'dan itibaren, son altı aylık enflasyon oranı kadar maaş zammı alacaklardı. Bu nedenle, 6 ayın ilk 4 ayının %12,76 enflasyon oranı mutlaka aşağı çekilmeliydi. Bu yapılmadığı ve enflasyon, yılın son iki ayında, %1'erde olsa arttığı takdirde, 12 milyon 400 bin emekli %15 maaş artışı alacaktı. 

 

O zaman bunun önüne geçmek için, enflasyon düşmüş gösterilmeliydi. Bu nedenle TÜİK'in bilimsel verileri dikkate alması ve enflasyonu gerçek oranlarla açıklaması önlenmeliydi. Ancak böylece, emeklilere 2019 yılının ilk altı ayı için yaklaşık %5 daha düşük zam verilebilecekti. 

 

%5 nedir ki demeyin, hesap gayet basit; 12 milyon 400 bin emeklinin maaş ortalamasının 1.750 lira olduğunu düşünün, %5'ten her bir emekli için 87.5 lira, aylık toplam ise 1 milyon 85 bin, 12 aylık toplamda 13 milyon 20 bin lira demektir. 
Peki bu para nereye kullanılacak, elbette teşvik adı altında sermayeye aktarılacak ve ülkeyi yönetenlerin şatafatına harcanacaktır.  

 

ENFLASYON NEDEN AŞAĞI ÇEKİLDİ ANLADINIZ MI ? 

EMEKLİ-SEN OLARAK BİZ BUNA KARŞI MÜCADELE ETMEKTE KARARLIYIZ,  PEKİ YA SİZ !

SİZDE BİZE KATILIP, MÜCADELEMİZE GÜÇ VERİRSENİZ, BU ÜLKENİN KALKINMASINA VE BU GÜNLERE  ULAŞMASINA HARCADIĞIMIZ EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALIR VE HEP BİRLİKTE DAHA BİR YAŞAMA ULAŞIRIZ. 

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ ! YAŞASIN EMEKLİ-SEN !

     

       VELİ BEYSÜLEN
       
      GENEL BAŞKAN 
Son Eklenen Haberler