23 Mart 2019, Cumartesi

BAKAN, MİLLET BAHÇESİ YAPILMAK İSTENEN ÜNİVERSİTE ORMANINI MECLİSE TAŞIDI..

9 Ocak 2019, Çarşamba 19:53

     


KUZEYEGEHABER-CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Ege Üniversitesine ait 290 bin metrekarelik ormanlık alana yapılacak ‘millet bahçesi’ projesini Meclis gündemine taşıdı.

 

Geçtiğimiz gün İzmir’de yapılan aday tanıtım toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ege Üniversitesi’nin 290 bin metrekarelik ormanlık alanını ‘millet bahçesi’ yapacaklarını söyledi.‘Millet bahçesi’ olarak değerlendirilmek istenen ormanlık alan yüzölçümü olarak yaklaşık 545 bin metrekare olan Ege Üniversitesi Lojmanlar bölgesinde bulunuyor.

 

Bölgede Ege Üniversitesi Konuk Evi, Güneş Enerjisi Enstitüsü, personel lojman binaları ve fıstık çamı koruluğu ile zeytinlikleri içeren Ege Üniversitesi Ormanı da yer alıyor.Öte yandan kampüs içinde halka açık olan 2 bin 200 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunmakta olup, vatandaşlar yerleşkeyi yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuru olarak haftanın her günü aktif olarak kullanabiliyor.

 

Konuyu TBMM gündemine  Milletvekili Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan “Ege Üniversitesi kampüsü zaten her türlü spor tesisiyle, kafeteryalarıyla, yeşil alanlarıyla, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla halka açık. 

 

Ormanlık alana göz dikilmesini anlamak mümkün değil. ‘Millet bahçesi’ projeleri kapsamında otopark, kafeterya, okuma salonları, spor tesisleri, park gibi yapılaşmalar var. Sözü edilen ormanlık alan ise İzmir’in ve Bornova’nın akciğeri. Daha önce de Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’ni ‘millet kıraathanesi’ yapacaklarını asılan bir afişle öğrenmiştik.

 

Şimdi de üniversite içindeki ormana göz diktiler. Kentlerin kültürünü, tarihini, hafızasını ve doğasını yok etmeye yönelik adımlar devlet politikası haline geldi. Ege Üniversitesi’nin ormanına, Bornova’nın akciğerine vurulan bu hançer devlet politikası mı? Yoksa rektörün AKP’ye desteğini kanıtlama ve görevine devam etme çabasının ürünü mü?” sorusunu yöneltti.. 
Son Eklenen Haberler