19 Mayıs 2019, Pazar

KILIÇ, İZBAN GREVİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI..

7 Aralık 2018, Cuma 10:48

     


KUZEYEGEHABER-İZBAN grevi meclis gündemine taşındı. CHP Parti Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi KİT Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve bağlı ortaklıklarının faaliyet raporlarıyla hesaplarının incelendiği komisyon toplantısında söz aldı. 

 

Kılıç, TCDD yönetimine İZBAN’daki sorumluluğunu hatırlattı ve çözüm için gerekli çabanın gösterilmesini talep etti.

 

İZBAN’ın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolle 2006’da kurulduğunu belirten Kılıç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAN’ı tamamen kendi kaynaklarıyla 1 kilometrelik demiryolu baz alındığında Ankara’nın üçte bir, İstanbul’un ise yarı fiyatına mal etmiştir. İZBAN’ın yüzde 50’si İzmir Büyükşehir Belediyesine diğer yüzde 50’si ise Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne aittir. 

 

Ayrıca bu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerini DDY Genel Müdürlüğü yürütmektedir.” dedi.Kılıç, kimsenin mağdur edilmeden sorunun bir an önce uzlaşmayla çözümü için çaba sarf ettiklerini belirterek şunları söyledi:

 

“İzmir’de banliyö taşımacılığını işleten İZBAN’da çalışan işçilerle yürütülen Toplu İş Sözleşmesinden uzlaşma çıkmaması, hem sendika ve işçiler, hem de İzmirliler adına üzücü bir durumdur. Alınan grev kararını demokratik bir hak olarak saygıyla karşılamakla beraber, grevin İzmirlilere yaşatacağı mağduriyeti de düşünerek görüşmelerin bir an önce uzlaşmayla sonuçlanması herkesin ortak temennisidir. 

 

Bu meyanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ankara’ya gelerek hem bu konuda, hem de tren sefer sıklığı, sinyalizasyonda yaşanan sorunlar ve benzeri konularda TCDD yönetimi ve yetkilileriyle görüş alış verişinde bulundu. Bu görüşmeler sonucu TCDD yetkililerinin, Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz’ü Ankara’ya çağırdığı ve 10 saatlik bir görüşme yapıldığı basında çıkan haberlerde yer aldı. 

 

İzmir’i ve İzmirlileri yakından ilgilendiren bu konuya TCDD yönetiminin yaklaşımı nasıldır? Sendika Başkanı Hüseyin Ervüz’le yapılan görüşmede 10 Aralık’ta başlanacağı ilan edilen grevin iptaline yönelik bir ilerleme kaydedilmiş midir? Sorunun, hiç kimsenin mağdur edilmeden çözümü konusunda girişimleriniz olacak mıdır ?... 
Son Eklenen Haberler