19 Mayıs 2019, Pazar

DEMİRYOL-İŞ, %20'LİK TEKLİF İÇİN SANDIK KOYDU..

7 Aralık 2018, Cuma 18:56

     


KUZEYEGEHABER-Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Yönetimi İzmir'de 10 Aralık Pazartesi günü greve çıkmaya hazırlanan İZBAN işçisine, ortalama yüzde 20 zam teklifinde bulundu. 

 

Demiryol-İş Sendikası da teklif üzerine sandık kurdu. Gün boyu yapılacak kapalı oylamada, İzban işçisi TCDD'nin sunduğu teklifi oylayacak.İzmir'in şehir içi ulaşımında önemli payı bulunan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirilen, raylı sistemle yolcu taşıyan İZBAN'da, geçen temmuz ayı içerisinde başlayan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde, taraflar uzlaşamadı. 

 

342 personeli ilgilendiren bir yıllık sözleşmede, işçilerin bağlı olduğu Türk-İş'e bağlı Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi, TCDD Genel Müdürlüğü'nün, ortalama yüzde 20 zam teklifini, personele sundu. 

 

İzmir'in kuzeyindeki Aliağa ilçesinden, güneyindeki Selçuk ilçesine kadar, 41 istasyonda yolculara hizmet veren ve günde 269 sefer yapan İZBAN personeli için önerilen teklifin düşük kaldığını savunan Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, bu teklifi çalışanların maaşlarına yansıttıklarında alacakları ücretleri hesapladıklarını, bunu da çalışanların onayına sunarak kararı onların vermesini istediklerini aktardı.

 

Alsancak Garı'ndaki sendika temsilciğinde sandık kuran Sendika Yönetimi, personelin kapalı oylama ile görüşlerini alıyor. Sendika Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, "Herkesin aldığı ücretleri yazdık, zamdan sonra alacakları net ücretlerin listesini personele gönderdik. Tüm personel, önerilen ücreti kabul etmeleri halinde alacakları maaşların ne kadar olacağını biliyor" dedi.

 

Günde yaklaşık 300 bin yolcu taşıyan İZBAN'da, greve çıkılması halinde hiçbir trenin çalışmayacağını vurgulayan Ervüz, "Greve çıkarsak, İzmir çok kötü etkilenir. Biz bunu istemiyoruz ama mecbur bırakıyorlar. İzmir trafiği şu anda zaten felç durumunda, greve çıkarsak bu daha da kötü bir hal alacak. Belediyenin otobüsleri yetersiz kalıyor" diye konuştu..'

demiryol-iş izmir ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler