19 Mayıs 2019, Pazar

ASGARİ ÜCRET MARATONU BAŞLIYOR..

6 Aralık 2018, Perşembe 10:57

     


KUZEYEGEHABER-7 milyon civarında çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri bugün saat 11:00'da başlıyor. Komisyon'da, bu yıl ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alacak. 

 

Yalova Üniversitesi’nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez, devlet yetkilileri ve patronlara asgari ücretle geçinmenin ne kadar zor olduğunu anlatacak. 

 

TÜRK-İŞ yaklaşık 6.5 milyon asgari ücretlinin kaderini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na ilk kez ‘üye' olarak katılacak asgari ücretli işçiyi belirledi. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Başkanı Ergün Atalay ve TÜRK-İŞ yönetimi, Yalova Üniversitesi'nde özel güvenlik elamanı olarak çalışan 2 çocuklu ve kirada oturan Gülden Görmez isimli kadın işçiyi seçti. 

 

Atalay, bugün Görmez'i kamuoyuna tanıtacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı bugün Çalışma Bakanlığı'nda yapılacak. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, daha önce sendika başkanlarından oluşan 5 işçi temsilcisiyle yer aldıkları komisyona, bu yıl ilk defa asgari ücretle çalışan bir işçiyi de alacaklarını açıklamıştı.

 

Atalay, bu açıklamasının ardından TÜRK-İŞ'e bağlı tüm sendikalara yazı gönderip üyeleri arasından komisyona katılabilecek nitelikleri taşıyan asgari ücretli işçilerin bildirilmesini istedi. Daha sonra da seçim yapıldı ve Yalova Üniversitesi'nde özel güvenlik personeli olarak çalışan ve TÜRK-İŞ'e bağlı Güvenlik-İş Sendikası'na üye olan bir kadın işçi belirlendi


SÖZCÜ Gazetesinin edindiği bilgiye göre Gülden Görmez işçi ve asgari ücretle çalışan bir anne. Evi kira ve 2 çocuğuyla geçimini sağlamaya çalışıyor. Kadın işçinin komisyonda yapacağı konuşma için TÜRK-İŞ'ten hiçbir müdahale yapılmayacağı, belirtildi.

 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek.Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

 

TÜRK-İŞ 2 BİN LİRA VE ENFLASYON FARKI DİYOR..

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son dönemde döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle asgari ücretlilerin kayıplarına dikkati çekerek, asgari ücretin ekim ayından itibaren 2 bin liraya yükseltilmesi, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayındaki görüşmelerinin de mevcut asgari ücret üzerinden değil 2 bin lira üzerinden yapılmasını gündeme getirmişti..

 

 

Alıntı-Sözcü 
Son Eklenen Haberler