21 Nisan 2019, Pazar

TİTAN'IN SIVI METANLA DOLU GÖLLERİ, 90 METRE DERİNLİĞİNDE !

17 Nisan 2019, Çarşamba 00:55

     


KUZEYEGEHABER-Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalede Cassini projesindeki araştırmacılar, uzay aracının radar verisindeki bilgilere göre Satürn’ün uydusu Titan’ın sanıldığından daha özel olduğunu söylüyorlar. Cassini’nin 2017’deki son geçişi sırasında uyduda gözlemlediği göller, düşünülenden çok daha derin.

 

Dünya yüzeyinde çok fazla sıvı mevcut ancak Güneş sistemindeki diğer birçok gezegen için bu durum böyle değil. Titan ise burada bir istisna olarak karşımıza çıkıyor çünkü Titan’ın yüzeyindeki göller, gözlemlenebilir hâlde. Bu göller, sıvı suyla dolu değil; bunun sebebi Titan’ın buna elverişli olamayacak kadar soğuk olması. Bundan ziyade Titan’ın gölleri metan ile dolu.

 

Bilim insanları, bu göllerin varlığından haberdardı ancak Cassini, bu göllerin düşünülenden çok daha derin olduğunu göstermiş oldu. Araştırmacı ekip, göllerin ortalama 91 metre derinliğinde olduğunu söylüyor. Bu keşif ayrıca Cassini gibi uzay araçlarının saf dışı kalsa bile yeni keşifler yapabileceğini hatırlatır nitelikte..

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler