19 Nisan 2019, Cuma

DNA'DAN YAŞAM SÜRESİ BELİRLENMEYE ÇALIŞILIYOR..

17 Ocak 2019, Perşembe 02:57

     


KUZEYEGEHABER-Science Daily'de yayınlanan bir habere göre, bilim insanları insan DNA'sında yaptıkları incelemeyle uzun yaşanıp- yaşanılamayacağı üzerine tahminde bulunmaya çalışıyor.

 

Usher Enstitüsü bünyesindeki araştırmacıların en büyük hedefi, insanların DNA'sına göre bir puanlama sistemi geliştirerek net bir sonuca ulaşmak.

 

Bilim insanları, kişilerin DNA'larına bakarak çeşitli ipuçları elde etmeyi de başardı. Buna göre puanlamada ilk %10'un 5 yıl daha uzun, son %10'da yer alanların ise 5 yıl daha az yaşadığını belirlemiş durumda. Yapılan bu puanlamada en çok etkili olan bölgeler, kişilerin daha önce kalp rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığı ve sigaraya bağlı ölümcül hastalık geçirilip geçirilmediğiyle ilgili oldu.

 

Bilim insanları, sigara kullanımıyla bağllantılı olmayan kanser türlerini araştırmada dikkate almadı. Yaşlanmaya bağlı biyolojik mekanizmalar ve hastalıkların tespiti için yeni bakış açıları da kazanılmaya çalışılan araştırma ile ilgili sonuçlar, İngiltere Tıp Araştırma Konseyi ve AXA Araştırma Fonu'nun desteği ile eLife dergisinde yayınlandı..

Bilim İnsanları, DNA'dan Yaşam Süresini Hesaplamaya Çalışıyor ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler