19 Nisan 2019, Cuma

ÇİN, MARSA UZAY ARACI GÖNDERİYOR..

17 Ocak 2019, Perşembe 02:35

     


KUZEYEGEHABER-2019’un sonlarında, Çin Ulusal Uzay İdaresi, Chang’e 5 göreviyle Ay’dan aldığı toprağı Dünya’ya getirecek ve bu Çin tarihinde bir ilk olacak. Çin medyasına göre, bu görevleri takiben gerçekleştirilen diğer Ay görevleriyle Dünya’ya daha fazla örnek getirilmesi ve ileride Ay’da insanlar için oluşturulacak istasyon için yer tayini yapılması planlanıyor.

 

Ajansın başkan vekili Wu Yanhua, pazartesi günü yaptığı toplantıda “Çin’in ilk Mars keşif görevi, 2020 yılında gerçekleştirilecek.” dedi. Gezegenler arası bu görevin adı “Mars Global Remote Sensing Orbiter and Small Rover” ya da “HX-1” olacak.

 

Gerçekleştirilecek Mars görevinde gezegene iniş yapacak bir araç, keşif aracı ve uydu gönderilmesi planlanıyor. İniş ve keşif araçları, kızıl gezegenin yüzeyinde dolaşacak. Güneş panelleri bulunan, altı tekerlekli keşif aracı ise altında yer alan radarla Mars’ın iç katmanlarını inceleyecek ve buzlaşmış su kütleleri arayacak.

 

Gerçekleştirilecek bu Mars göreviyle, gezegendeki kaya ve toprak örnekleri incelenecek. Geçmişte kızıl gezegende yaşam olup olmadığı araştırılacak. Popular Mechanics’e göre, Çinli bilim insanları 2030 yılına kadar Mars’tan alınan bozulmamış ilk örneğin ellerine geçmesini umut ediyor.

 

HX-1, önümüzdeki sene temmuz veya ağustos ayında fırlatılacak. Bu tarihlerin seçilmesinin sebebi, Dünya ve Mars arasındaki mesafenin kısalması ve yakıt masrafının minimuma inmesi.

 

Çin, HX-1 görevini başarırsa Mars’ın yüzeyine inen üçüncü ülke olmayı başaracak. Fakat uzmanlara göre Mars, iniş yapılması en zor gezegenlerden bir tanesi. Kızıl gezegenin atmosferi hem uzay aracını yakabilecek kadar kalın hem de görevi yavaşlatabilecek kadar ince. Hatta tam da bu sebeplerden Mars görevlerinin yarısı başarısızlıkla sonuçlanıyor..

Çin, Önümüzdeki Sene Mars'a İlk Uzay Aracını Göndermeye Hazırlanıyor ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler