21 Nisan 2019, Pazar

JÜPİTER'İN ISINMASININ NEDENİ BULUNDU !

14 Nisan 2019, Pazar 00:51

     


KUZEYEGEHABER-Dünya'ya yaşamın devam etmesi için gerekli enerjinin temel kaynağı olan Güneş, diğer yıldızlarda olduğu gibi, yeni yıldızlar ve galaksilerin oluşmasında rol alan yıldız rüzgarları (stellar winds) adı verilen gazlar saçıyor. Son yapılan araştırmalar, bu gazların yeni bir etkisi daha olduğunu ortaya koydu: Jüpiter gibi gezegenlerin atmosferini ısıtmak.

 

Gökbilimciler, Jüpiter'in kutuplarındaki yıldız rüzgarlarının neden olduğu auroraları gözlemledi. Araştırmacılar, Güneş rüzgarlarının enerji parçacıklarının bir ısıtma etkisi oluşturmak için gezegenin atmosferi ile etkileşime girmediğini keşfetti.

 

NASA’nın Jet İtim Laboratuvarı (JPL) araştırmacısı ve araştırma ekibinin lideri James Sinclair "Jüpiter'in güneş rüzgarı etkisi, uzaydaki havanın en ekstrem örneklerinden biri. Burada bu rüzgarların etkisinin normaldekinden çok daha derin olduğunu görüyoruz" dedi.

 

Yıldız rüzgarı (ya da bizim durumumuzda Güneş rüzgarı) Jüpiter'e çarptığında, gezegenin atmosferi ve sıcaklığı sadece bir gün içerisinde etkileniyor; atmosferin kimyası değişirken sıcaklık yükseliyor. Yukarıdaki haritada görebileceğiniz gibi parlak noktalar, Jüpiter'in kutuplarındaki yüksek sıcaklıkları gösteriyor.

 

Bilim insanları bu bulguların çok ilginç olduğunu; Jüpiter'in çok büyük olmasından dolayı yıldız rüzgarlarının bu kadar hızlı yayılmalarını beklemediklerini söylüyor..

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler