23 Mart 2019, Cumartesi

ASELSAN, 9.2 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ ALDI, REKOR KIRDI !

14 Ocak 2019, Pazartesi 03:33

     


KUZEYEGEHABER-,Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşu olan ASELSAN her sene bir önceki yıla göre hızlı bir büyüme gerçekleştiriyor.

 

Ülkemizin yerli üretime geçiş sürecine en büyük katkılardan birini sağlayan şirket, 2018 yılında tam 9.2 milyar dolarlık siparişle büyük bir rekora imza attı.

 

Aselsan 2017 yılı içerisinde yaklaşık 6.8 milyar dolarlık sipariş almıştı. 2018 yılında elde ettiği başarı ile %35'i aşan bir grafik yakaladı. Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, savunma sanayisinin yerlilik oranı bakımından henüz yüzde yüz kapasiteye ulaşamadığını ancak bundan 15 sene önce %20 olan katkının şu an %65 civarlarında olduğunu belirtti. Kaval, hedefin mümkün olan en kısa sürede %100 kapasite ile yerli üretime geçmek olduğunu söyledi.

 

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Kaval, Aselsan'da Strateji ve Teknoloji Yönetim Birimi olduğunu ve bu birimin yeni teknolojiler üzerine yoğun bir şekilde çalıştığını belirtti. Yapay zekanın önemini ve gelecekteki yerini vurgulayan Kaval, Aselsan'da konu üzerine çalışan bir ekip olduğunu, geleceğin teknolojileri üzerine şimdiden çalışmalar yaptıklarını ifade etti..  
Son Eklenen Haberler