23 Mart 2019, Cumartesi

"KARA DELİKLER, UZAY YOLCULUKLARINDA; "PORTAL" OLARAK KULLANILABİLİR"

11 Ocak 2019, Cuma 01:42

     


KUZEYEGEHABER-Günümüzün teknolojisi kullanılarak Mars'tan daha uzak yerlere yolculuk etmek neredeyse imkansız. Massachusetts Dartmouth Üniversitesi'nden fizikçi Gaurav Khanna'ya göre kara delikler, uygun şartları yaratmak için manipüle edilebilirse, uzaydaki sınırlar ortadan kalkabilir.

 

Yıldızlararası yolculuğu bile mümkün kılabilecek bu araştırmaya göre bazı kara delikler diğerlerine göre daha hızlı dönüyor. Physical Review dergisinde de yayınlanan bu araştırmada kara deliklerin bazı özelliklerinden yararlanılıyor.

 

Khanna, araştırmalarını anlatırken yaptığı açıklamada deliklerdeki "En sık karşılaşılan bilim kurgu senaryolarından biri, başka bir boyuta ya da zamana geçişte kara deliklerin bir portal olarak kullanılmasıdır. Bu hayal, şu an hiç olmadığı kadar yakın olabilir" ifadelerini kullandı. 

 

"Dönen" kara deliklerde çekim gücünün daha zayıf olmasından dolayı etkileşime giren nesnelere zarar vermeyeceğini söyleyen Khanna, "Etkileşim yalnızca doğru koşullar altında olursa dikkate alınmayacak kadar küçük olabilir ve kara delikten kolay bir geçiş sağlanır. Bu yolla dönen kara delikler kullanılarak hiper uzay yolculukları gerçekleştirilebilir" ifadelerini kullandı..

Kara Delikler, Yüksek Hızda Uzay Seyahatleri Yapmak İçin Kullanılabilir ile ilgili görsel sonucu

 

 

Kaynak-Webtekno 
Son Eklenen Haberler