23 Mart 2019, Cumartesi

JAPONLAR 18 ŞUBAT'TA, 900 METRELİK ASTEROİDE SONDA İNDİRECEK..

11 Ocak 2019, Cuma 01:54

     


KUZEYEGEHABER-Japonların uzay sondası "Hayabusa-2" önümüzdeki ay bir asteroitten ilk örneklerini alacak. Hayabusa-2 sondası, Ryugu adı verilen elmas şeklindeki asteroite geçtiğimiz Haziran ayından beri yaklaşıyor. 18 Şubat itibariyle, o hafta içerisinde 900 metre genişliğinde bir kayanın üzerine iniş gerçekleştirecek.

 

Asteroide yapılacak bu iniş, Hayabusa-2’nin planlanmış olan 3 örnek alma görevinin ilki olacak. Daha sonraki görevlerde taze bir kraterden alınacak örnekler “kinetik çarpma tertibatı” adı verilen bir araç yardımıyla toplanacak.

 

Her şey plana uygun giderse, önümüzdeki hafta toplanan örnekler 2021 yılının Aralık ayında dünyaya gelmiş olacak. Dünyanın dört bir tarafından gelecek bilim insanları tarafından incelenecek olan örnekler, güneş sisteminin oluşumu ve Ryugu gibi karbon zengini olan asteroitlerin dünyadaki yaşamı nasıl etkilediği incelenecek.

 

Hayabusa-2 ekibi, geçtiğimiz Çarşamba gün Ryugu asteroitine ve yüzeyindeki diğer şekillere isim verirken çocuk hikayelerindeki kahramanlardan esinlendiklerini açıkladılar. Ryugu ismi Japon kültüründe deniz altındaki bir sarayın ismi..

hayabusa 2 Sondası Önümüzdeki Ay İlk Örneklerini Toplayacak ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler