19 Nisan 2019, Cuma

ASTEROİD'LER, DÜNYA İÇİN NE KADAR TEHLİKELİ ?

9 Şubat 2019, Cumartesi 00:56

     


KUZEYEGEHABER-Uzay, kendi içinde sayısız ölümcül etken barındırıyor. Yüksek radyasyon oranları, donma yaratabilecek soğukluklar ve devasa göktaşları da bu tehlikelerin arasında yer alıyor.

 

Bunlar içerisinde en ölümcül olanı ise göktaşları. Dünya'nın atmosferi göktaşı konusunda bir koruma kalkanı gibi görünse bile, daha büyük olanlar için yeteri kadar koruma sağlayamıyor.

 

Neredeyse her yıl, kıyamet getirme ihtimali olan asteroitler hakkında sayısız haberler yapılıyor. Peki, gerçekten bu göktaşları, yüksek tahribat yaratabilecek güce sahip mi?

 

Dünyanın en prestijli uzay ajansı olan NASA, göktaşı tehlikesini önceden haber verebiliyor. Kuruluş, her yıl göktaşlarının oluşturabileceği tehlikeleri daha önceden yetkililere bildiriyor. Bu da son derece büyük bir sorumluluk.

 

Genel olarak 25 metreden daha küçük göktaşları, Dünya için büyük bir tehlike oluşturmuyor. Bundan daha büyük olanlar ise, NASA tarafından kırmızı alarm olarak görülüyor. Dünyanın, dev asteroit çarpışmalarına karşı NASA yardımıyla güvende olduğu konusunda büyük bir soru işareti mevcut..

  
Son Eklenen Haberler