22 Şubat 2019, Cuma

ŞİŞMANLIĞI TARİHE GÖMECEK İLAÇ GELİYOR !

8 Aralık 2018, Cumartesi 01:31

     


KUZEYEGEHABER-Teksas Üniversitesinden bilim insanlarının ve Avustralya Flinders Üniversitesi’nden Profesör Damien Keating öncülüğündeki iki ekip, insanlarda şişmanlamayı sağlayan RCAN1 adlı geni etkisiz hale getirmeleri durumunda, ne kadar kalorili besinler alınırsa- alınsın kilo alımlarının engellendiğini ortaya çıkardı.

 

Deney önce fareler üzerinde yapıldı. RCAN1 geni işlevsiz hale getirilen fareler, ne kadar yağlı yiyeceklerle beslenirlerse beslensinler kilo almadı.

 

Çalışma hakkında açıklamalarda bulunan Profesör Keating, "Biliyoruz ki birçok insan kilo vermekte hatta kilosunu korumakta, birçok farklı sebepten dolayı zorluk çekiyor. Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgular ışığında, RCAN1 genini hedef alan bir hap geliştirerek, kilo kaybını sağlayabiliriz" dedi.

 

RCAN1 geninin engellenmesini, obeziteye karşı yeni bir umut olarak gören Profesör Keating’e göre bu geni engellemek, sağlıksız beyaz yağın sağlıklı kahverengi yağa dönüşmesini sağlıyor. Keating ve ekibi, obezite tedavisinde kullanılabilme potansiyeli olan ilaçlar geliştirmiş durumda. Bu ilaçlar henüz test aşamasında ve henüz insanlarda test edilmedi.

 

Araştırmacılar, bu bulguların basit bir tedaviyi ortaya çıkardığında hemfikir. Araştırmayı insanlar üzerinde tekrar edip aynı sonucu almak için ise daha çok çalışılması gerektiğine inanıyorlar..

ne kadar yenilirse yenilsin kilo ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler