19 Mayıs 2019, Pazar

İLK YERLİ İNSANSI ROBOT "MİNİ ADA" SAHNEDEN DÜŞÜP PARÇALANDI !

8 Aralık 2018, Cumartesi 22:46

     


KUZEYEGEHABER-Antalya'da dördüncüsü düzenlenen Akdeniz Bilişim Zirvesi'nde dans ederek gösteri yapması planlanan ilk yerli insansı robot "Mini Ada" sahneden düştü. Robotun başı parçalanırken dijital ekranına da zarar geldi.

 

Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Teknokent Antalya Genel Müdürü İbrahim Yavuz, akademisyenler, bilişim uzmanları ve lise öğrencilerinin katılımıyla Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde, Piksel Akademi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Akdeniz Bilişim Zirvesi, yapılan açılış töreniyle başladı.

 

Akdeniz Bilişim Zirvesi Organizasyon Komite Başkanı Emrah Kozan, 4 yıl önce bu işe başladıklarında çok heyecanlı oldukları ve hala heyecanlarını kaybetmediklerini söyledi. Bu işi tamamen gönüllülük esasıyla yaptıklarını belirten Kozan, sözlerine şöyle devam etti: "Bilişimle ilgili bir farkındalık yaratmak adına çalışıyoruz. Zirveye 3 binden fazla katılımcı bekliyoruz."

 

Yapılan konuşmaların ardından, Konya'da üretilen ve ilk yerli insansı robot olma özelliklerini taşıyan iki adet Mini Ada ve bir adet Ada GH6, sahneye çıkarılarak izleyicilere tanıtıldı. Dans edebilen, sorulan sorulara cevap verebilen ve sunum yapabilen Mini Ada'lardan biri, kontrolden çıkarak sahneden aşağı düştü. 85 bin Türk Lirası değerindeki robot, yaklaşık 1 metreden düşünce başı ve önündeki dijital ekranı parçalandı.

 

Yaşanan şaşkınlık sonrasında görevliler robotu dışarı çıkardıktan sonra tanıtıma devam edildi. Diğer Mini Ada ve Ada GH6, sunucu Merve Akın ile sohbet ederken, sunucunun sorularına cevap verdi..

mini ada düştü ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler