19 Mayıs 2019, Pazar

ÇİN, AY YÜZEYİNDE BİTKİ YETİŞTİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇİYOR..

6 Aralık 2018, Perşembe 01:06

     


KUZEYEGEHABER-NASA başta olmak üzere bir çok ülke Mars üzerine yoğunlaşmışken, Çin, gözden düşmüş Ay için bir takım araştırmalarda bulunmayı hedefliyor. 

 

Şu anda tüm dünyanın gözleri Mars'ta. Uzayın keşfiyle ilgili projeler, Mars'a araçlar gönderip yüzey hakkında bilgi almak için yoğunlaşmışken, Çin çok daha farklı bir hedef peşinde.

 

Chang'e-4 isimli projede Çin, Ay üzerinde bitki yetiştirmenin mümkün olup-olmadığını araştıracak. Hatta bunun yapılabilir olduğu kanıtlanırsa orada yaşam planlarına kadar uzanan proje, henüz düşünce aşamasında.

 

Bir yıl kadar sürecek olması planlanan projede, öncelikle yeryüzünden bir roket ile ay yüzeyine özel programlanmış araçlar iniş yapacak ve araştırmalara başlayacak. Bulunan potansiyel bölgelerin fotoğrafları ve yüzey raporları detaylı olarak dünyaya aktarılacak ve bilim insanları tarafından tekrar incelenecek. 

 

Daha sonra eğer Ay üzerinde -özellikle karanlık yüzeyinde- bilmediğimiz ya da bitki yetiştirmeye uygun bir yüzey bulunursa bunun üzerinde çalışmalara başlanacak. Öncelikli hedef yalnızca patates yetiştirmek üzerine olacak.

 

Uygun şartlar sağlanması halinde ise, 2019'un sonlarına doğru tüm bilgiler edinilip ekim işlemi için yeni araçlar gönderilmeye başlanacak. Yani ilk bilgiler için daha en azından 6 ay civarında beklenmesi gerekebilir..

Chang'e-4 ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

Alıntı-Webtekno 
Son Eklenen Haberler