23 Mart 2019, Cumartesi

ÇİN, ABD'YE "TÜM BOMBALARIN ANASIYLA" MEYDAN OKUDU !

6 Ocak 2019, Pazar 01:08

     


KUZEYEGEHABER-ABD'nin GBU-43/B kodlu ve nükleer olmayan en büyük bombası "Mother of All Bombs" (Tüm Bombaların Anası) yani MOAB'a Çin'den rakip geldi.

 

Çin'in en büyük silah sanayisi NORINCO'nun resmi internet sitesinde yayınladığı bir video ile Çin yapımı "Tüm Bombaların Anası" bombasını ilk kez kamuoyuna tanıttı.

 

Havadan bırakılan ağır bombanın yol açtığı patlamayla ilgili, Çin Halk Cumhuriyeti haber ajansı Şinhua: "Yıkıcı gücü ilk kez kamuoyuna gösterildi." haberini girdi. Yapılan haberde Tüm Bombaların Anası'nın Çin versiyonu olarak tanıtılan yeni bomba H-6K'nin, nükleer olmayan silahlar arasındaki gelmiş geçmiş en yıkıcı silah olduğu kaydedildi.

 

Pekin'li askeri analist Wei Dongxu yaptığı açıklamalarda, ABD'nin elindeki bombanın oldukça büyük olduğunu, ancak bir nakliye uçağıyla bölgeye taşınıp bırakılabildiğini ve bunun yavaş ve engellenebilir bir süreç olduğunu söyledi.

 

H-6K'nın ise yalnızca 5-6 metre uzunluğunda olduğunu, bu sayede oldukça hızlı bombardıman uçaklarıyla taşınabildiklerini ve "Tüm askeri tesisleri ve tahkim edilerek güçlendirilmiş bütün kara hedeflerini tümüyle yeryüzünden silebilir." ifadesiyle sözlerini tamamladı.. 

Çin, ABD'nin Nükleer Olmayan En Güçlü Bombası Olan "Tüm Bombaların Anası"na Rakip Çıkardı ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler