19 Mayıs 2019, Pazar

100'DEN FAZLA "ÖTEGEZEGEN" KEŞFEDİLDİ..

5 Aralık 2018, Çarşamba 00:55

     


KUZEYEGEHABER-Gökbilimciler Evrendeki gezegenleri iki gruba ayırıyor. Bunlardan birincisi Güneş Sistemi içerisinde yer alan iç gezegenler. Diğeri de bizim yıldızımızın çevresinde dönmeyen gezegenlerden oluşan ötegezegenler. Bildiğimiz ötegezegenlerin arasına 100 yeni üye katıldı, üstelik sadece 3 ayda. 

 

Evrendeki yapıyı ve evrende hayat olasılıklarını inceleyen araştırmacılar, çeşitli yer teleskoplarından ve NASA’nın Kepler Uzay Teleskobundan alınan verilere göre, 227 ötegezegen benzeri cismi takibe aldı. Yapılan çalışmalar sonucunda, bu cisimlerin 104 tanesinin gerçekten de ötegezegen olduğu anlaşıldı. 

 

Bu gezegenlerden 7 tanesinin yörüngesi oldukça kısa, bir yılları 24 saatten kısa sürüyor. Bu veri aslında önemli, çünkü bu aşırı kısa yörünge döngülerinin sebebi bilinmiyor. 

 

Bu keşiflerle beraber, yakın zamanda emekliye ayrılan Kepler’in bulunmasını sağladığı ötegezegen sayısı 360’ı geçmiş oldu. Tahminlere göre, K2 görevi sonucunda 600 ötegezegen keşfedilmiş olacak; Kepler’den gelen bütün veriler henüz incelenmedi..

ÖTEGEZEGENLER ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

Alıntı-Webtekno 
Son Eklenen Haberler