23 Mart 2019, Cumartesi

ÇİN'LİLER, AYA NEDEN BU KADAR TAKTI ?

5 Ocak 2019, Cumartesi 01:47

     


KUZEYEGEHABER-Dün sabah Chang’e 4 adlı uzay aracının yaptığı başarılı aya iniş sonrasında uzay yarışında lider olduğunu kanıtlayan Pekin Havacılık ve Uzay Dairesi’nde, çalışanlar arasında sevinç çığlıkları ve mutluluk gözyaşları bir aradaydı.

 

Çin'liler daha önce hiçbir uzay programının başaramadığı bir şey yaptı, ayın sözde karanlık tarafına iniş gerçekleştirdiler. İnişten kısa süre sonra daha önce hiç görülmemiş fotoğrafları gönderilmeye başlandı.

 

Bu işten anlamayan kişiler için fotoğraflar terkedilmiş toprakların kasvetli görüntüsü gibi gelebilir fakat Çin Hükümeti için bu fotoğraflar güç ve zenginliğin anahtarı. Çin Hükümeti’nin yaptığı bu başarılı görev, süper güçler arasında, Ay'ın sınırsız kaynaklarını ele geçirmedeki ilk adımı olabilir.

 

Ay'ın hazinelerine bakacak olursak; altın, demir, platin ve tungsten var. Ama asıl kaynağın helyum-3 adı verilen bir gaz çeşidi olduğu söyleniyor. Şu an altın ons başına 1000 sterlin ederken, yapılan hesaplamalara göre helyum-3 gazı ons başına 50000 sterlin (yaklaşık 338 bin TL) ediyor.

 

Bazı uzmanlara göre, helyum-3 gazının 40 tonunun Amerika’nın bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağı düşünülüyor. Basitçe düşünülecek olursa bu gazın sürekli olarak sağlanması, dünyanın yüzlerce hatta binlerce yıllık enerji ihtiyacını çözebilir..

CHİNA HELİUM 3 ile ilgili görsel sonucu 
Son Eklenen Haberler